Project: Wolne Podręczniki:O projekcie

Edytuj
Komentarze              Archiwum wersji (wszystkie edycje)

Skopiowano ze stron roboczych projektu Wolne Podręczniki

Wolne Podręczniki to ruch społeczny nauczycieli wolontariuszy, którzy korzystając z internetu tworzą nowe podręczniki dla polskich uczniów. Wikipedia zmieniła sposób, w jaki tworzymy i korzystamy z encyklopedii. Wspólnie możemy zrobić to samo w świecie podręczników.

Jeśli szukasz gotowych podręczników, to ich tu jeszcze nie znajdziesz. Dopiero rozpoczęliśmy prace nad pierwszymi książkami. Jeśli chcesz nam pomóc je pisać i urzeczywistnić wizję edukacji otwartej i dostępnej - śmiało włącz się w prace społeczności. Już teraz zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury.

Wolne Podręczniki to książki pisane przez nauczycielki i nauczycieli. Powstają one w zgodzie z ideałami ruchu wolnej kultury, czyli z przekonaniem, że nasze wspólne dziedzictwo – ludzka wiedza – powinno być dostępne i otwarte dla wszystkich. To my, nauczycielki i nauczyciele, najlepiej wiemy, jak podręczniki powinny być zbudowane, by zachwycić i przyciągnąć uczniów. Wspólnie możemy stworzyć i wciąż doskonalić podręczniki najlepsze z możliwych.

Wolne Podręczniki tworzy społeczność pracująca wspólnie na witrynie wiki. Witryna ta umożliwia wielu autorom jednocześnie wspólne pisanie, komentowanie i poprawianie kolejnych modułów podręcznika.

Przypomina to trochę tworzenie Wikipedii, z tą jednak różnicą, że w przypadku podręczników konieczna jest koordynacja działań. Dlatego Fundacja Nowoczesna Polska organizuje częste spotkania wolontariuszy pracujących nad podręcznikami i zabiega o pomoc merytoryczną ze strony fachowców.

Nasze podręczniki, aby mogły być wykorzystywane w szkołach, muszą spełniać wszystkie wymogi MEN. Kiedy Wolny Podręcznik już powstanie, musi następnie przejść rygorystyczną procedurę recenzowania i akceptacji. Nasze podręczniki nie będą podręcznikami interaktywnymi czy multimedialnymi, chcemy jednak, by takie materiały zapewniała bogata obudowa podręcznika.

Wszyscy tworzący Wolne Podręczniki podpisują deklarację udostępnienia owoców swojej pracy na wolnych licencjach, czyli takich, które zezwalają każdemu na bezpłatne kopiowanie, rozpowszechnianie i aktualizowanie. Dzięki temu uczniowie mogą korzystać z tych podręczników za darmo w Internecie, a ich wydrukowanie jest o wiele tańsze. Nauczyciele i nauczycielki zyskują zaś wspaniałe narzędzie – sumę doświadczeń setek innych pedagogów – i możliwość samodzielnego kształtowania materiałów edukacyjnych.

Pracą nad Wolnymi Podręcznikami opiekuje się Fundacja Nowoczesna Polska, niedochodowa instytucja mająca status organizacji pożytku publicznego. Projekt Wolne Podręczniki finansowany jest z grantów przyznanych przez CEE Trust, Open Society Instutute oraz setek indywidualnych dotacji zwykłych ludzi.

Już teraz możesz pomóc nam pracować nad Wolnymi Podręcznikami - zarejestruj się.

Jeśli ty lub twoja firma chcecie nam pomóc finansowo, przejdź na stronę 1% podatku.