Help: Pomoc:Strony dyskusyjne

Edytuj
Komentarze              Archiwum wersji (wszystkie edycje)

Skopiowano ze stron roboczych projektu Wolne Podręczniki

(Przekierowano z Pomoc:Strony dyskusjne)

Strony dyskusyjne

Streszczenie
Ten rozdział omawia funkcjonowanie podstron dyskusyjnych, które są dołączane do każdej strony w wiki Wolnych Podręczników. Na stronach tych można wymieniać poglądy na temat pisanych wspólnie podręczników, a także szybko kontaktować się za ich pomocą z innymi autorami.

Spis treści


Ogólne strony dyskusjne

W podstronę dyskusyjną zaopatrzona jest każda edytowalna strona w wiki Wolnych Podręczników. Jest to podstawowe narzędzie do wymiany opinii, zgłaszania uwag i rozwiązywania konfliktów edycyjnych.

Podstronę dyskusyjną można zobaczyć klikając na zakładkę "dyskusja" na dowolnej stronie wiki Wolnych Podręczników. Edytuje się ją dokładnie tak samo jak zwykłe strony. Cała różnica polega na tym, że na stronach dysuksyjnych z zasady pisze się "od siebie". Wypowiedzi te oddziela się za pomocą różnego rodzaju kodu - tytułów, list, wcięć itd.

Podpis

Jedynym specyficznym kodem stosowanym na stronach dyskusyjnych jest składanie czegoś w rodzaju "elektronicznego podpisu". Robi się to za pomocą czterech tyld:

~~~~

który to kod automatycznie wpisuje link do naszej strony osobistej oraz dokładną datę i czas wpisu np:

Podrecznik 20:35, 4 lut 2007 (CET)


Tylda w większości klawiatur stosowanych w Polsce znajduje się w prawym, górnym rogu klawiatury, przy klawiszu "1".

"Podpisywanie się" jest zdecydowanie zalecane przy wszelkich wpisach do stron dyskujnych, po to aby było wiadomo komu przypisać określoną wypowiedź. Nie stosujemy natomiast żadnej formy podpisywania się w tekstach samych podręczników.

Strony dyskusyjne użytkowników

Rys. 1: komunikat "Masz nowe wiadomości"

Strony dyskusyjne użytkowników są dostępne po wejściu na stronę osobistą użytkownika, kliknięciu na zakładkę "dyskusja" i "edytuj". Ze stron tych korzysta się tak samo jak z ogólnych stron dyskusyjnych, tyle, że napisanie tam czegokolwiek powoduje, że "właścicielowi" tej strony pojawi się duży, pomarańczowy komunikat "Masz nowe wiadomości" (rys. 1).

Wielu początkujących użytkowników popełnia błąd i odpowiada na wpisy, które ktoś umieścił na ich stronie dyskusyjnej również na tej samej stronie. Zalecane jest odpowiadać na wpisy do swojej strony dyskusyjnej na stronie tego użytkownika, który zostawił nam wiadomość. Gdy wpiszemy się użytkownikowi, który do nas napisał na jego stronie dyskusyjnej, zostanie on o tym powiadomiony pomarańczowym komunikatem, natomiast jeśli odpowiemy na naszej stronie dyskusyjnej może on tego w ogóle nie zauważyć.

Alternatywne formy porozumiewania

O ile strony dyskusyjne przypisane do określonych stron są przydatne do dyskutowania o nich samych, o tyle aby zapewnić miejsce na dyskusje ogólne o całym projekcie stworzono następujące kanały wymiany opinii:

  • Kilka E-mailowych list dyskusyjnych, do korzystania z których wystarcza zwykłe konto pocztowe - więcej na ten temat w Pomoc:Listy dyskusyjne
  • Forum dyskusyjne oparte na "silniku" PHPbb - kolorystycznie i stylowo zintegrowane z wiki Wolnych Podręczników. Zobacz: http://forum.wolnepodreczniki.pl
  • Kanał IRC - kanał ten jest dostępny na serwerze freenode.net; Jeśli masz zainstalowanego klienta IRC kliknij na: tutaj; Jeśli nie masz skorzystaj z bramki IRC, która wymaga posiadania przeglądarki z zainstalowany środowiskiem Java. Patrz: IRC. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o samym IRC zapoznaj się z podręcznikiem w Wikibooks.

Tekst pochodzi z podręcznika "MediaWiki w obrazkach". Źródło: [1]. Autorzy: [2]