Biuletyn

Edytuj
Komentarze              Archiwum wersji (wszystkie edycje)

Skopiowano ze stron roboczych projektu Wolne Podręczniki

Jeśli chcesz odbierać nasz biuletyn, zapisz się na tej stronie.

Zasady
 1. Opiekunem biuletynu jest Daniel Koć.
 2. Biuletyn jest wysyłany co miesiąc.
 3. Wysyłany jest także w przypadku sytuacji nadzwyczajnych - gdy istnieje potrzeba poinformowania subskrybentów o ważnym wydarzeniu.

Spis treści

Treść najbliższego biuletynu

Kwiecień 2010

Koniec kwietnia to ostatni moment aby przekazać 1% swojego podatku na Fundację Nowoczesna Polska. Tych, którzy jeszcze nie rozliczyli się z urzędem skarbowym, gorąco zachęcamy do wsparcia Fundacji i prowadzonych przez nią projektów. Tym małym gestem możecie nam ogromnie pomóc! Wszystkie projekty Fundacji Nowoczesna Polska są niekomercyjne i realizowane pro publico bono. Wolne Lektury, Czytamy Słuchając, Wolne Podręczniki nie będą mogły dalej się rozwijać bez pomocy z zewnątrz!

Jeden procent podatku dla wiedzy

Jeżeli uważacie, że “uwalnianie wiedzy” jest słuszne, pomóżcie organizacji, która każdym realizowanym projektem wspiera ten ruch.

Dzięki projektom Fundacji Nowoczesna Polska (numer KRS 0000070056) wszystkie materiały – podręczniki, lektury, omówienia, testy, multimedia – mogą być dostępne za darmo, przez Internet, wraz z prawem do ich dalszego wykorzystania.

Pomóż nam i przekaż 1% podatku na rozwój szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury, budowanie darmowych podręczników szkolnych Wolne Podręczniki i nagrywanie audiobooków lektur szkolnych Czytamy Słuchając.

Dziękujemy tym, którzy już nam pomogli i zachęcamy wszystkie osoby, które tegoroczne złożenie PIT-a mają jeszcze przed sobą!

Rymy Pętle Rytmy na finiszu

Projekt Rymy Pętle Rytmy, w którym uczymy dzieci korzystać z komputerów do remiksowania muzyki i czytać wiersze, powoli dobiega końca.

Udało nam się przeprowadzić szkolenia z remiksów w dwóch partnerskich szkołach: I Liceum Ogólnokształcące w Łosicach oraz Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Na stronie projektu pojawił się również nowy dział Scenariusze lekcji, który sukcesywnie będziemy wzbogacać pomysłami na to jak przeprowadzić multimedialne zajęcia z języka polskiego. Już niebawem będziecie mieli również okazję odsłuchać audiobooki, które nagrał dla nas Jan Peszek. Zaglądajcie na stronę projektu aby posłuchać audiobooków oraz zwycięskich remiksów!

Dzień Otwarty w Fundacji Nowoczesna Polska

10 kwietnia 2010 odbył się dzień Otwarty Fundacji Nowoczesna Polska. Przebiegał on pod znakiem tragicznych wieści ze Smoleńska. Z ogromną troską przyjęliśmy informację o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego i szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, którzy w ostatnich miesiącach wiele dobrego uczynili dla postępów debaty o przyszłości społeczeństwa informacyjnego.

Ogromnym smutkiem napełniła nas wiadomość, że na pokładzie prezydenckiego samolotu był obecny Tomasz Merta, wielki przyjaciel bibliotek cyfrowych i Wolnych Lektur.

W imieniu Fundacji składamy wyrazy współczucia rodzinom wszystkich ofiar.


Marzec 2010

Z okazji świąt Wielkanocy w imieniu całej Fundacji składamy wszystkim serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego! A ponieważ nadciąga już ciepła, mobilizująca do działania wiosna, zapraszamy do udziału w konkursie na okładkę oraz na Dzień Otwarty w Fundacji Nowoczesna Polska. Warto przyjść i podpatrzeć jak pracujemy.

Do końca kwietnia jest także okazja, aby wspomóc Fundację finansowo przez 1% swojego podatku dochodowego. Dziękujemy tym, którzy już to zrobili i zachęcamy wszystkie osoby, które tegoroczne złożenie PIT-a mają jeszcze przed sobą!

Twój jeden procent pomoże nam działać!

Pomóż nam unowocześniać świat edukacji i wpłać 1% podatku na Fundację Nowoczesna Polska (numer KRS 0000070056)!

Twoja darowizna wspomoże rozwój naszych projektów:

Konkurs na remiks słowno muzyczny "Rymy Pętle Rytmy"

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów z całej Polski do udziału w konkursie “Rymy Pętle Rytmy”. Konkurs polega na tworzeniu remiksów słowno - muzycznych audiobooków lektur szkolnych oraz muzyki dostępnej w internecie na otwartych licencjach. Ostateczny termin nadsyłania prac to 15 kwietnia 2010. W jury konkursu zasiadają Sidney Polak oraz DJ 600 V. Audiobooki z których będzie można korzystać przy tworzeniu remiksu nagrywa Jan Peszek. Nagroda główna to sampler: KORG microSampler.

Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie: Rymy Pętle Rytmy

Dzień Otwarty w Fundacji Nowoczesna Polska

Weź CD i nagraj z nami audiobooka!

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Fundacji Nowoczesna Polska! 10 kwietnia w godzinach 12.00 – 18.00 w siedzibie Fundacji w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 odbędą się warsztaty i prezentacje pokazujące wszystkie aktualnie prowadzone przez nas projekty. Przygotowaliśmy: warsztaty dla redaktorów, DJ-ów i programistów. Szczegółowy program planowanych wydarzeń znajduje się na stronie Fundacji.

Przez cały dzień, przy kawie i ciastkach, będzie można porozmawiać z koordynatorami projektów, redaktorami, wolontariuszami współpracującymi z Fundacją na co dzień. Zachęcamy też do przynoszenia czystych płyt CD, z przyjemnością nagramy na nie opracowane już utwory z biblioteki Wolne Lektury oraz kolekcję nagranych audiobooków. Zapraszamy serdecznie!

Zrób okładkę E. A. Poe dla Wolnej Lektury!

Niedługo na stronach Wolnych Lektur pojawią się lektury szkolne w plikach EPUB (na czytniki e-papierowe), nowe wersje plików PDF do wydruku oraz blisko 100 godzin nagrań audiobooków. Takie książki wymagają okładek. O ich stworzenie postanowiliśmy poprosić… internautów! Rozpoczynamy od „Opowiadań” Edgara Allana Poe. W otwartym konkursie na okładkę może wystartować każdy, kto chce poświęcić trochę czasu na nieodpłatną pracę dla wspólnego dobra.

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone na stronach biblioteki Wolne Lektury, a także w plikach dystrybuowanych wraz z czytnikami e-booków, na płytach CD i w bibliotekach internetowych.

Prace konkursowe i pytania prosimy przesyłać na adres: okladka@nowoczesnapolska.org.pl w terminie do 31 marca 2010 r.

Szczegóły na stronach naszego bloga.

Nowe utwory literackie na Wolnych Lekturach

Od grudnia do zasobów Wolnych Lektur dołączyły kolejne dzieła literackie: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza, wiersze Józefa Czechowicza – z tomu „Dzień jak co dzień”, dramat Witkacego „W małym dworku”, szereg utworów Juliusza Słowackiego tj. „Godzina myśli”, „Jan Bielecki”, fragment poematu „Poeta i natchnienie”.

Do sukcesu Wolnych Lektur przyczyniły się redaktorki-wolontariuszki. Dziękujemy im serdecznie za współpracę!


Grudzień 2009

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w imieniu całej Fundacji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkiego najlepszego! Ale jeszcze przed świętami, zapraszamy Was na szkolenie z wykorzystania narzędzi informatycznych w nauczaniu języka polskiego. Zapisujcie się szybciutko, pozostały już ostatnie wolne miejsca!

Ostatnie Wolne miejsca na szkolenie!

Wolne Lektury zapraszają polonistów na bezpłatne szkolenie z wykorzystania narzędzi informatycznych w nauczaniu języka polskiego. Fundacja Nowoczesna Polska; i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych organizują szkolenie z wykorzystania zasobów i narzędzi internetowych biblioteki Wolne Lektury. Wszystkich chętnych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres: konferencja@nowoczesnapolska.org.pl.

Szkolenie odbędzie się w środę 16 grudnia o godz. 15.00 w Bibliotece Narodowej w Sali Konferencyjnej 218 (Warszawa, Al. Niepodległości 113). Biblioteka internetowa Wolne Lektury to najbardziej rozbudowany w Polsce serwis z lekturami szkolnymi tworzony z myślą o wykorzystaniu w szkole i we współpracy z nauczycielami. Jej innowacyjność została doceniona nagrodami, wielokrotnie też była prezentowana na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Wolne Lektury to projekt niekomercyjny Fundacji Nowoczesna Polska, korzystanie z biblioteki jest bezpłatne, a wszystkie materiały udostępnione są w domenie publicznej lub na wolnych licencjach, co oznacza że można je swobodnie wykorzystywać do wszystkich zastosowań.

Ze szczegółowym programem szkolenia można zapoznać się na stronie naszego bloga.

Nowi partnerzy Fundacji

W ostatnich miesiącach nawiązaliśmy współpracę z trzema firmami komercyjnymi Kolporterem, Legimi i Libranovą oferującymi czytniki oraz oprogramowanie do obsługi procesu dostarczania i aktualizacji treści na urządzenia mobilne. Oznacza to, że właściciele czytników i telefonów komórkowych będą mieli dostęp do ponad 1000 utworów z list lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdujących się na stronach biblioteki Wolne Lektury.

Pliki tekstowe z lekturami szkolnymi zostały skonwertowane do, przyjaznego dla urządzeń mobilnych, formatu e-pub. W przeciwieństwie do dokumentów tekstowych, nowy format zapisu plików ułatwi czytanie książki na niewielkim urządzeniu. Po otworzeniu książki na komórce, tekst dynamicznie dopasowuje się do proporcji ekranu, użytkownicy mają możliwość zmiany wielkości czcionki, dostępnych jest wiele opcji formatowania oraz nawigacji. Wszystko po to, by czytanie książki było przyjemnością, a nie problemem.


Dzień Domeny Publicznej 2010

Co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. W Polsce okres ochrony to 70 lat po śmierci autora. To oznacza, że 1 stycznia 2010 do domeny publicznej przechodzą utwory twórców zmarłych w roku 1939 - między innymi S.I. Witkiewicza i J. Czechowicza. Ich utwory pojawią się tego dnia w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Dzień Domeny Publicznej to świetna okazja, by rozmawiać o otwartości w kulturze i edukacji. Po raz drugi obchody Dnia Domeny Publicznej organizuje w Polsce Koalicja Otwartej Edukacji, skupiająca organizacje i instytucje tworzące otwarte zasoby edukacyjne. W ramach tych obchodów 30 grudnia 2009 roku Koalicja zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty, które odbędą się w Bibliotece Narodowej o godz. 12. Szczegółowy program i zapisy na stronie Koalicji.

"Quo vadis” Sienkiewicza na Wolnych Lekturach

Po dwuletniej wytężonej pracy nareszcie możecie znaleźć na Wolnych Lekturach zbiór utworów Ignacego Krasickiego – “Bajki i przypowieści”, “Wstęp do bajek i przypowieści” i “Bajki nowe”. Wśród nich te najbardziej znane: “Czapla, ryby i rak” oraz “Kruk i lis”. Biblioteka wzbogaciła się także o kolejną powieść, tym razem jest to, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, którzy brali udział przy opracowywaniu utworów, szczególne podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Kwiatkowskiej, która wraz z redaktorka merytoryczną Wolnych Lektur opatrzyła powieść Sienkiewicza licznymi motywami i ponad czterystoma przypisami.

Witamy w zespole redakcyjnym Wolnych Lektur

W ostatnich miesiącach w prace redakcyjne dla Wolnych Lektur włączyli się nowi wolontariusze i wolontariuszki. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Iza Kieszek, Małgosia Nadwadowska, Kasia Marszewska, Karolina Szelenberger, Filip Nawarra, Agnieszka i Magda Paul, Magda Mojska, Ilona Sokołowska, Ania Sajnóg, Kasia Wielądek oraz Ania Dyja. Zajmują się one nie tylko redakcją techniczną, ale także merytoryczną. Wolnym Lekturom także bardzo pomagają doświadczone wolontariuszki: Izabela Erdman, Sylwia Hornowska, Katarzyna Kwiatkowska, Aleksandra Kurzep i Agata Paszkowska, Weronika Trzeciak, Iza Wojtaś i Aleksandra Żurek. Serdecznie dziękujemy za dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami podczas tworzenia naszej biblioteki. Wspomnę jeszcze, że z okazji dnia Wolonrtariusza, który był 5 grudnia zorganizowaliśmy małe święto, relację z tego spotkania można przeczytać tutaj. A Tym, którzy nie mogli się z nami spotkać tego dnia, składamy życzenia i podziękowania za pomoc w rozwoju projektu Wolne Lektury!

Kontynuujemy prace nad podręcznikiem do fizyki

Trwają intensywne prace nad podręcznikiem do fizyki dla gimnazjum. Zapraszamy wszystkich chętnych na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 19 grudnia o godzinie 10 w siedzibie fundacji. Na spotkaniu zajmiemy się rozdziałem o budowie i właściwościach materii, oraz rozdziałem o magnetyzmie. Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres koordynatora : Kuba.Wagner@wolnepodreczniki.pl.Archiwum

Wrzesień 2009

Witamy! W pierwszym powakacyjnym wydaniu biuletynu prezentujemy nowe nabytki biblioteki Wolne Lektury, a zarazem zapraszamy chętnych do poszerzania jej wirtualnych półek - w tym celu organizujemy kolejne szkolenia dla przyszłych redaktorów/redaktorek wydawnictwa cyfrowego. Ale interesuje nas nie tylko gromadzenie materiałów: serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na temat twórczości Słowackiego, którego teksty znajdziecie Państwo w naszej bibliotece.

Konkurs na lekcję o Słowackim

W ramach obchodów Roku Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa ogłasza konkurs adresowany do nauczycieli i studentów, którego tematem jest opracowanie scenariusza lekcji dla uczniów szkół średnich poświęconej poecie. W scenariuszu powinny być wykorzystane materiały umieszczone w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (kolekcja Juliusz Słowacki). Scenariusz może być inspirowany wydarzeniami odbywającymi się w ramach projektu BN Maska Słowackiego. Partnerem projektu jest Fundacja Nowoczesna Polska. Wszelkie pytania związane z konkursem prosimy kierować na bnsekorg@bn.org.pl.

Regulamin konkursu

Nowości na Wolnych Lekturach

W czasie wakacji biblioteka internetowa Wolne Lektury wzbogaciła się wiele nowych pozycji. W czerwcu biblioteka powiększyła się o kolejne pozytywistyczne opowiadania: “Mendel gdański” Marii Konopnickiej i “Szkice węglem” Henryka Sienkiewicza. W lipcu opublikowaliśmy komplet "Baśni" Hansa Christiana Andersena, powieść Stefana Żeromskiego “Wierna rzeka" oraz komplet pieśni Jana Kochanowskiego. W sierpniu w naszym portalu pojawił się zbiór opowiadań Elizy Orzeszkowej "Gloria victis", wybór wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz "Księga Dżungli" Rudyarda Kiplinga. Tuż przed 1 września biblioteka stała się bogatsza o dwie powieści: “Robinson Crusoe” Daniela Defoe oraz “Powracająca fala” Bolesława Prusa. Także we wrześniu przygotowywaliśmy się do otwarcia "Roku Juliusza Słowackiego", z tej okazji opracowanych zostało kilka nowych wierszy.

Szkolenia dla przyszłych redaktorów/ek w wydawnictwie cyfrowym

Zapraszamy na dwa szkolenia z zakresu publikacji cyfrowych dla przyszłych redaktorów/ek biblioteki Wolne Lektury:

 • 30 września 2009 o godz. 13.00 - “Redakcja w wydawnictwie cyfrowym”
 • 7 października 2009 o godz. 13.00 - “Redakcja merytoryczna w wydawnictwie cyfrowym”

Szkolenia odbędą się w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska, ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, I p. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie [022] 621 30 17 albo mailowo: marzena.zawadzka@nowoczesnapolska.org.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowy program można zobaczyć na fundacyjnym blogu.

Miłosz Biedrzycki udostępnia swoje wiersze na wolnej licencji

Miłosz Biedrzycki udostępnił Fundacji Nowoczesna Polska trzy swoje wiersze na wolnej licencji CC BY-SA (oraz dodatkowo GNU FDL 1.3). Na stronie szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury ukazały się utwory: Akslop, ***( Dobry wieczór, nazywam się Mickiewicz) oraz Hołd (dwa sonety)Udostępnienie na wolnej licencji oznacza, że również inne instytucje mogą te teksty wykorzystywać, o ile tylko będą przestrzegać zapisów licencji. Serdecznie dziękujemy!

Maj 2009

Zapraszamy do współpracy nauczycieli geografii oraz fizyki, a także osoby chętne do opracowywania lektur. W siedzibie naszej fundacji odbywają się szkolenia i spotkania, na których można spróbować pierwszych kroków. Oto majowa - i częściowo czerwcowa - porcja wiadomości na temat spotkań, oraz naturalnie informacje o kolejnych opracowaniach lektur.

Ważne spotkania fizyków w czerwcu

W czerwcu planujemy dwa spotkania grupy pracującej nad podręcznikiem do fizyki. Pierwsze w sobotę 6 czerwca, drugie dwa tygodnie później - 20 czerwca. Spotykamy się żeby domknąć w czerwcu jak największą ilość rozdziałów i rozdzielić prace na wakacje.

Kontakt: Kuba.Wagner@wolnepodreczniki.pl

Szkolenie "Graficzna prezentacja danych statystycznych – samodzielne przygotowywanie materiałów edukacyjnych"

Zapraszamy wszystkich nauczycieli geografii, metodyków, studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych tworzeniem i korzystaniem z wolnych zasobów edukacyjnych na szkolenie, które odbędzie się 6 czerwca (sobota) o godz. 13:00 w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska: ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, Warszawa. Liczba miejsc ograniczona.

Kontakt: agata.porazinska@wolnepodreczniki.pl

Podsumowanie szkolenia dla nauczycieli fizyki

9 maja odbyło się w siedzibie Fundacji szkolenie “Otwarte Zasoby Edukacyjne - wykorzystanie internetu w praktyce pracy nauczyciela fizyki”

Szkolenie składało się z trzech części. Pierwsza poświęcona była Otwartym Zasobom Edukacyjnym w Polsce i na świecie oraz kwestii praw autorskich. W drugiej poznawaliśmy w praktyce pracę na platformie wiki Wolnych Podręczników, oraz ćwiczyliśmy wyszukiwanie materiałów na wolnych licencjach. W trzeciej tworzyliśmy graficzne materiały dydaktyczne przy pomocy programu Inkscape. Na zakończenie omówiliśmy stan prac nad Wolnym Podręcznikiem do fizyki i to, jak można włączyć się w projekt.

Zdjęcie ze szkolenia można obejrzeć na stronach Fundacji.

Nowe publikacje na Wolnych Lekturach

W naszej bibliotece Wolne Lektury pojawiły się nowe pozycje. Można już u nas czytać wszystkie wiersze z tomiku “But w butonierce” Brunona Jasieńskiego.

Opublikowaliśmy także “Treny” Jana Kochanowskiego w opracowaniu prof. dr hab. Piotra Wilczka z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych “Artes Liberales”, UW. Profesor Wilczek udostępnił nam merytoryczne opracowanie utworów Jana Kochanowskiego na wolnej licencji. Serdecznie dziękujemy!

Relacja ze szkolenia "Redakcja merytoryczna w wydawnictwie cyfrowym"

19 maja odbyło się kolejne szkolenie dla osób, które chcą zostać wolontariuszami lub wolontariuszkami projektu Wolne Lektury. W spotkaniu wzięło udział 6 osób, które uczyły się redakcji merytorycznej: uwspółcześniania, dodawania przypisów, opisywania tekstu motywami literackimi. Uczestnicy wykonali redakcję merytoryczna kilkunastu rozdziałów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".

Prezentacje i nagrania z konferencji “Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce”

23 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja “Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce”, w której uczestniczyli między innym polscy parlamentarzyści, przedstawiciele rządu jak i goście z zagranicy. W sieci zostały opublikowane zarówno prezentacje oraz nagrania wideo z tej imprezy.

Kwiecień 2009

Z okazji świąt Wielkanocy w imieniu całej Fundacji składamy wszystkim serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego! A ponieważ nadciąga już ciepła, mobilizująca do działania wiosna, zapraszamy też na szkolenia związane zarówno z Wolnymi Lekturami, jak i Wolnymi Podręcznikami. Warto przyjść i podpatrzeć jak pracujemy.

Do końca kwietnia jest także okazja, aby wspomóc Fundację finansowo przez 1% swojego podatku dochodowego. Dziękujemy tym, którzy już to zrobili i zachęcamy wszystkie osoby, które tegoroczne złożenie PIT-a mają jeszcze przed sobą!

Twój jeden procent pomoże nam działać!

Bannerjedenprocent.jpg

Pomóż nam unowocześniać świat edukacji i wpłać 1% podatku na Fundację Nowoczesna Polska (numer KRS 0000070056)! Możesz też pomóc zamieszczając na swojej stronie nasz baner i link do strony informacyjnej.

Twoja darowizna wspomoże rozwój naszych projektów:

 • rozbudowę szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury,
 • tworzenie darmowych podręczników szkolnych Wolne Podręczniki,
 • nagrywanie audiobooków lektur szkolnych Czytamy Słuchając.

Szkolenie: Wykorzystanie internetu w praktyce pracy nauczyciela fizyki

Zapraszamy wszystkich nauczycieli, metodyków, studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych tworzeniem i korzystaniem z wolnych zasobów edukacyjnych na profesjonalne szkolenie 9 maja (sobota) o godz. 10:00 w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska.

W ramach szkolenia odbędą się warsztaty z samodzielnego przygotowania materiałów graficznych do użytku na lekcji oraz z praktycznego tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych. Dla autorów najciekawszych otwartych materiałów edukacyjnych – konkurs z wartościowymi nagrodami!

Szczegółowy program został opublikowany na stronie Fundacji.

Kontakt: Kuba.Wagner@wolnepodreczniki.pl

Szkolenie: Wykorzystanie internetu w praktyce pracy nauczyciela geografii

Zapraszamy wszystkich nauczycieli, metodyków, studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych tworzeniem i korzystaniem z wolnych zasobów edukacyjnych na szkolenie 25 kwietnia (sobota) 2009 r. o godz. 10:00 w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska.

W ramach szkolenia odbędą się warsztaty z samodzielnego przygotowania materiałów graficznych do użytku na lekcji oraz z praktycznego tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych. Dla autorów najciekawszych otwartych materiałów edukacyjnych – konkurs z wartościowymi nagrodami!

Szczegółowy program analogicznego szkolenia dla fizyków został opublikowany na stronie Fundacji.

Kontakt: Agata.Porazinska@wolnepodreczniki.pl

Szkolenie: Redaktor/ka w wydawnictwie cyfrowym

W marcu na szkolenie “Redaktor/ka w wydawnictwie cyfrowym” przyszło 11 osób. Przyszli redaktorzy techniczni zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki i sposobem jej powstawania. Najciekawszą częścią szkolenia było “Tagowanie w praktyce”: wolontariusze przygotowali redakcję techniczną 9 opowiadań Czechowa, które wkrótce ukażą się w serwisie Wolne Lektury!

W związku z dużym zainteresowaniem 15 kwietnia (środa) 2009 r. o godz. 15:00 w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska odbędzie się kolejne szkolenie na ten sam temat. Zapraszamy!

Konferencja: Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce

Na stronach Koalicji Otwartej Edukacji (której członkiem jest także Fundacja Nowoczesna Polska) ukazał się szczegółowy plan konferencji "Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce", która odbędzie się 23 kwietnia (czwartek) o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Jej celem jest przybliżenie polskim parlamentarzystom modelu otwartej edukacji oraz otwartych materiałów edukacyjnych. Zostaną zaprezentowane dotychczasowe osiągnięcia w zakresie budowania takich zasobów nie tylko w kraju, ale i Europie oraz przedstawione wyzwania i założenia polityki wspierającej otwartą edukację.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale w związku z procedurami bezpieczeństwa niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału (imię, nazwisko, instytucja, stanowisko) na adres konferencja@koed.org.pl w terminie do 15 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wiersze Karpińskiego oraz "Dym" Konopnickiej na Wolnych Lekturach

W bibliotece internetowej Wolne Lektury pojawiły się nowe utwory. Są to: wybór wierszy Franciszka Karpińskiego oraz nowela "Dym" Marii Konopnickiej. Utwory pojawiły się na stronie dzięki ogromnej pomocy naszych wolontariuszy.

Prace redakcyjne dla Wolnych Lektur - podziękowanie dla wolontariuszy

W marcu w prace redakcyjne dla Wolnych Lektur włączyli się nowi wolontariusze i wolontariuszki. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Aleksandra Żurek oraz Weronika Trzeciak. Zajmują się one nie tylko redakcją techniczną, ale także merytoryczną. Wolnym Lekturom także bardzo pomogły doświadczone wolontariuszki: Katarzyna Kwiatkowska, Aleksandra Kurzep i Agata Paszkowska. Serdecznie dziękujemy za dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami podczas tworzenia naszej biblioteki.

Marzec 2009

W marcu mamy dla was sporo świeżych wieści!

Wolne Lektury stały się bardzo popularne, a zespół tego serwisu dba o jego dalszy rozwój szkoląc przyszłe redaktorki i redaktorów, koordynatorzy Wolnych Podręczników zapraszają na kolejne spotkania robocze, natomiast audiobooki z naszego projektu Czytamy Słuchając trafią do osób niepełnosprawnych wzrokowo. Warto też zarezerwować sobie czas na kwietniową konferencję w sprawie Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Nadal serdecznie zapraszamy do wspierania naszej Fundacji przy okazji składania PIT-u.

Twój jeden procent pomoże nam działać!

Bannerjedenprocent.jpg

Pomóż nam unowocześniać świat edukacji i wpłać 1% podatku na Fundację Nowoczesna Polska (numer KRS 0000070056)! Możesz też pomóc zamieszczając na swojej stronie nasz baner i link do strony informacyjnej.

Twoja darowizna wspomoże rozwój naszych projektów:

 • rozbudowę szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury,
 • tworzenie darmowych podręczników szkolnych Wolne Podręczniki,
 • nagrywanie audiobooków lektur szkolnych Czytamy Słuchając.

Wolne Lektury: ponad 100 000 użytkowników miesięcznie

Popularność naszego serwisu Wolne Lektury wciąż rośnie. Na początku tego miesiąca liczba odwiedzin unikatowych użytkowników osiągnęła 100 000 miesięcznie. Wszystkim naszym użytkownikom serdecznie dziękujemy za korzystanie ze szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury!

Koalicja Otwartej Edukacji organizuje konferencję poświęconą Otwartym Zasobom Edukacyjnym

23 kwietnia o godz. 12 w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się konferencja poświęcona Otwartym Zasobom Edukacyjnym (ang. OER - Open Educational Resources). Swój udział w konferencji potwierdzili goście z zagranicy: Susan D'Antoni zajmująca się OER w UNESCO oraz Rich Baraniuk, wizjoner i twórca programu Connexions z Rice University. Konferencja objęta jest honorowym patronatem Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, wezmą w niej udział także przedstawiciele ministerstw edukacji, kultury i nauki.

W związku z procedurami bezpieczeństwa osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji muszą zgłosić swój udział z wyprzedzeniem - odpowiednia instrukcja zostanie opublikowana już wkrótce na stronie Koalicji.

Trwają prace nad podręcznikiem do fizyki

Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 22 marca (wyjątkowo w niedzielę) o godz. 10:00 w siedzibie Fundacji (ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125 - pierwsze piętro, wejście od ulicy Nowogrodzkiej). Planujemy dyskusję nad kolejnymi rozdziałami, wstępną rozmowę o składzie podręcznika (wytyczne do layoutu) oraz ocenę powstałego materiału. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy!

Dyżury koordynatora projektu (Kuba.Wagner@nowoczesnapolska.org.pl): w każdą środę w godz. 14:00-18:00 w siedzibie Fundacji.

Spotkanie grupy geograficznej

25 marca o godz. 15:00 zapraszamy nauczycieli geografii i wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w pracach nad tworzeniem podręcznika do geografii dla gimnazjum. Tematem spotkania będzie dyskusja nad układem podręcznika i poszczególnych jego modułów. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji przy ulicy Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 (pierwsze piętro, wejście od ulicy Nowogrodzkiej). Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu na adres: agata.porazinska@wolnepodreczniki.pl.

Dyżury koordynatorki projektu (agata.porazinska@wolnepodreczniki.pl): w każdą środę w godz. 14:00-16:00 w siedzibie Fundacji.

Szkolenie "Redaktor/ka w wydawnictwie cyfrowym"

Na początku marca zespół Wolnych Lektur ogłosił nabór na szkolenie "Redaktor/ka w wydawnictwie cyfrowym". Szkolenie odbędzie się 25 marca w siedzibie Fundacji, a poprowadzą je Maria Bailey, koordynatorka projektu Wolne Lektury (wstęp) oraz Olga Sutkowska, redaktorka Wolnych Lektur (część merytoryczna). Dokładny program szkolenia dostępny jest na stronie internetowej.

Zainteresowanie szkoleniem było ogromne. Już na dwa dni po ogłoszeniu informacji o nim w internecie lista uczestników została zamknięta. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować także drugie szkolenie na ten sam temat w innym terminie. Dokładne informacje pojawią się na stronie internetowej Fundacji pod koniec marca.

Nasze audiobooki wydane przez Fundację KLUCZ

Fundacja KLUCZ w ramach projektu “Wyrównywanie szans w edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo” dofinansowanego przez PFRON oraz Fundację Polsat wydała komplet audiobooków w formacie DAISY. Część z książek audio wydanych w ramach tego przedsięwzięcia to nagrania powstałe w ramach projektu Czytamy Słuchając.

Fundacja KLUCZ działa na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących. Płyty wyprodukowane przez tę fundacje zostały rozesłane do bibliotek i organizacji wspierających osoby niepełnosprawne wzrokowo.

"Ojciec Goriot” Balzaca na Wolnych Lekturach

Biblioteka Wolne Lektury wzbogaciła się o 3. tom słynnej "Komedii ludzkiej" Honoriusza Balzaca - "Ojca Goriot". Jest to jednocześnie debiut Balzaca na Wolnych Lekturach. Zapraszamy do czytania!

Zachęcamy wszystkich naszych wolontariuszy/ki oraz użytkowników/ki do dalszej pracy nad utworem, czyli oznaczania tekstu motywami i tematami literackimi oraz dodawania własnych przypisów na roboczej stronie "Ojca Goriot". Jeśli chcesz się przyłączyć, zgłoś się do nas - klikając tutaj znajdziesz wszystkie informacje jak to zrobić oraz w jakiego rodzaju pracach potrzebujemy Twojej pomocy.

Luty 2009

Początek roku to czas, kiedy możesz nie tylko włączyć się do bezpośrednich prac nad projektami. Wesprzyj promowanie nowoczesnej edukacji w Polsce także poprzez jeden procent swojego podatku!

Twój jeden procent pomoże nam działać!

Bannerjedenprocent.jpg

Pomóż nam unowocześniać świat edukacji i wpłać 1% podatku na Fundację Nowoczesna Polska (numer KRS 0000070056)! Możesz też pomóc zamieszczając na swojej stronie nasz baner i link do strony informacyjnej.

Twoja darowizna wspomoże rozwój naszych projektów:

 • rozbudowę szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury,
 • tworzenie darmowych podręczników szkolnych Wolne Podręczniki,
 • nagrywanie audiobooków lektur szkolnych Czytamy Słuchając.

Finaliści konkursu "Recytuj, nagrywaj, wygrywaj!"

Ogłoszony przez nas w grudniu konkurs recytatorski na własne nagranie tekstu z zasobów szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury wyłonił pięcioro finalistów - oto oni:

 • Dorota Brzuska, uczennica LXIV liceum ogólnokształcącego im. I. St. Witkiewicza w Warszawie
 • Andrzej Girdwoyń, uczeń LXIV liceum ogólnokształcącego im. I. St. Witkiewicza w Warszawie
 • Łukasz Kotewicz, uczeń szkoły podstawowej nr 39 im. kpt. ż. w. K. Jurkiewicza w Gdyni
 • Magdalena Marek, uczennica gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie
 • Filip Niżyński, uczeń gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie

Serdecznie gratulujemy!

Nowe teksty w bibliotece Wolne Lektury

W styczniu do zbioru tekstów biblioteki Wolne Lektury dodaliśmy powieść Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Zapraszamy do czytania!

Pod koniec zeszłego roku udało się nam także opublikować w bibliotece kolejne wiersze Adama Mickiewicza, Jana Kasprowicza i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.

Spotkania dotyczące podręczników do fizyki i geografii

Najbliższe spotkanie wolontariuszy pracujących nad podręcznikiem do fizyki dla gimnazjum odbędzie się 7 lutego o godz. 10:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 (pierwsze piętro, wejście od ulicy Nowogrodzkiej). Na spotkaniu planujemy ustalenie ostatecznego rozkładu treści oraz wspólnego schematu dla wszystkich rozdziałów. Spotkanie poprowadzi Kuba Wagner (Kuba.Wagner@wolnepodreczniki.pl).

Najbliższe spotkanie wolontariuszy pracujących nad podręcznikiem do geografii dla gimnazjum odbędzie się 18 lutego o godz. 15:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 (pierwsze piętro, wejście od ulicy Nowogrodzkiej). Spotkanie poprowadzi Agata Porazińska (Agata.Porazinska@wolnepodreczniki.pl).

Stałe dyżury opiekunów grup podręcznikowych

Dyżury koordynatorów grup podręcznikowych odbywają się w każdą środę w godz. 14:00-16:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 (pierwsze piętro, wejście od ulicy Nowogrodzkiej). W trakcie dyżuru uzyskasz wszelką pomoc niezbędną przy wdrażaniu się do pracy.

Przyjdź i dowiedz się więcej!

Grudzień 2008 (?)

Zdrowych i pogodnych Świąt życzy cały zespół Fundacji Nowoczesna Polska. Sporo się ostatnio wydarzyło, dlatego zachęcamy do uważnej lektury Biuletynu - mamy szereg propozycji i dużo nowości ze świata otwartej edukacji.

Spotkania dotyczące podręczników do fizyki i geografii

Zespół Wolnych Podręczników rozpoczął prace nad projektem nowego podręcznika do fizyki i geografii dla gimnazjum. Spotkania dla nauczycieli i wszystkich osób zainteresowanych pisaniem podręczników odbędą się w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska przy ulicy Marszałkowskiej 84/92 lok.125 w Warszawie w następujących terminach:

 • geografia - 09.01.2009 (piątek godz. 14)
 • fizyka - 10.01.2009 (sobota godz. 10)

Na spotkaniach zaprezentujemy na czym polega nasz projekt. Odbędą się na nich szkolenia z prawa autorskiego i z platformy wiki. Planujemy także przeprowadzić dyskusję nad rozkładem materiału w kontekście nowej podstawy programowej.

Fundacja wystawia zaświadczenia o udziale w projekcie oraz o odbytych szkoleniach. Prosimy o potwierdzenie obecności. Wszystkich chętnych do współpracy prosimy o kontakt z koordynatorami:

fizyka – Kuba Wagner - kuba.wagner@wolnepodreczniki.pl geografia – Agata Porazińska agata.porazinska@wolnepodreczniki.pl

Dzień Domeny Publicznej - spotkanie 30 grudnia

1 stycznia każdego roku to dzień, w którym wygasają prawa autorskie do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej. 1 stycznia 2009 roku wygasną więc prawa do twórczości osób, które zmarły w 1938 roku. Dzieła niemal 500 twórców przejdą do domeny publicznej – zbioru twórczości, której nie chronią prawa autorskie i którą w związku z tym można swobodnie wykorzystywać. W tym roku są to dzieła m.in. Brunona Jasieńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, Osipa Mandelsztama czy Karela Czapka. Pełna lista autorów na stronie KOED.

1 stycznia jest od kilku lat świętowany na całym świecie jako Dzień Domeny Publicznej (Public Domain Day). Z tej okazji Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza na konferencję prasową poświęconą kwestii domeny publicznej, praw autorskich i dziedzictwa kulturowego. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną polskie projekty dotyczące udostępniania dziedzictwa kulturowego znajdującego się w domenie publicznej oraz działalność Koalicji.

Konferencja prasowa odbędzie się 30 grudnia 2008 roku o godzinie 11.00, w budynku Biblioteki Narodowej (wejście B). Specjalną atrakcją będzie czytanie wierszy Brunona Jasieńskiego przez Marka Siudyma.

Audiobooki lektur szkolnych już w sieci

Już można korzystać ze strony Czytamy Słuchając, na której zamieściliśmy audiobooki lektur szkolnych. 12 grudnia 2008 na stronie internetowej projektu opublikowanych zostało 147 lektur szkolnych w popularnych formatach dźwiękowych (MP3 i Ogg Vorbis). Pojawiło się także 25 książek w systemie DAISY dostosowanym do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Audiobooki wzbogaciły także zasoby szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury. Zachęcamy do korzystania z tych zasobów.

Audiobooki nagrane zostały przez aktorów i reżyserów związanych ze Stowarzyszeniem Twórców Sztuk Wszelkich. Partnerami projektu są Fundacja Klucz, agencja PZL i kancelaria prawna Grynhoff, Woźny, Maliński. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Mimo Wszystko Anny Dymnej i Fundację BRE Banku. Wszystkie audiobooki są udostępnione na wolnej licencji CC-BY-SA 3.0 PL.

Recytuj, nagrywaj, wygrywaj! Konkurs dla uczniów!

Rozpoczynamy konkurs dla uczniów. Mogą oni spróbować swoich sił jako profesjonalni recytatorzy. Dzięki niemu można dołączyć do grona aktorów i aktorek nagrywających audiobooki w ramach projektu Czytamy Słuchając - nagrodą jest profesjonalna sesja nagraniowa w studio i publikacja nagrania na stronach naszych projektów.

Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy nagrać dowolną techniką (dyktafon, telefon komórkowy, aparat, kamera itp.) recytację wybranego wiersza udostępnianego w zasobach szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury i opublikować na swojej własnej lub szkolnej stronie internetowej. Nagranie musi być udostępnione na licencji Creative Commons UznanieAutorstwa. Następnie link do nagrania należy przesłać drogą elektroniczną wraz z danymi kontaktowymi. Więcej informacji o konkursie na stronie fundacji.

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów ze wszystkich poziomów nauczania.

Wystartowała Koalicja Otwartej Edukacji

27 listopada 2008 roku w Warszawie w Bibliotece Narodowej podpisane zostało porozumienie, na mocy którego powstaje Koalicja Otwartej Edukacji. Jest to otwarte porozumienie organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury, którego założycielami są:

1. Fundacja Nowoczesna Polska 2. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich 3. Stowarzyszenie Wikimedia Polska 4. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizacje te widząc, jak rozwijają się ruchy otwartych zasobów edukacyjnych, open access, wolnego oprogramowania i wolnej kultury na świecie, uznały, że przyszedł moment na podjęcie i zintensyfikowanie krajowych działań na rzecz swobodnego dostępu do wiedzy, informacji i edukacji. Nieuporządkowane przepisy prawne, rozproszenie inicjatyw oddolnych, brak świadomości społecznej, promowanie złych praktyk było impulsem do jasnego określenia się tych organizacji po stronie swobodnego dostępu do zasobów wiedzy i skoordynowania działań.

Konkurs na logo Koalicji Otwartej Edukacji

Razem z naszymi partnerami z Koalicji Otwartej Edukacji zapraszamy wszystkich grafików do udziału w konkursie na logo Koalicji.

Poszukujemy projektu, który odda charakter naszej Koalicji: innowacyjnego projektu edukacyjnego oferującego konstruktywną alternatywę wobec przyjętego obecnie modelu.

Więcej na ten temat...

Październik 2008

Rozpoczynamy pracę nad podręcznikami do fizyki i geografii

Zespół Wolnych Podręczników (http://www.wolnepodreczniki.pl) rozpoczął prace nad projektem nowego podręcznika do fizyki i geografii dla gimnazjum.

Wolne Podręczniki to ruch społeczny nauczycieli wolontariuszy, którzy korzystając z internetu tworzą nowe podręczniki dla polskich uczniów. Jeśli chcesz nam pomóc je pisać i urzeczywistnić wizję edukacji otwartej i dostępnej - śmiało włącz się w prace społeczności.

Pracujemy nad programem i strukturą podręczników, wkrótce zaczniemy opracowywać kolejne rozdziały. Planujemy spotkania z przyszłymi autorami, które odbędą się na początku stycznia. Spotkania dla nauczycieli i wszystkich osób zainteresowanych pisaniem podręczników, odbędą się:

 • geografia - 09.01.2009 (piątek godz. 14)
 • fizyka - 10.01.2009 (sobota godz. 10)

w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska przy ulicy Marszałkowskiej 84/92 lok.125 w Warszawie. Szczegółowy program spotkań pojawi się na stronach projektów w połowie grudnia, oraz zostanie przesłany poprzez listy dyskusyjne.

Wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy do rejestracji na stonie wiki, zapisania się na listę dyskusyjną lub kontakt z koordynatorami:

 • fizyka – Kuba.Wagner@wolnepodreczniki.pl
 • geografia – Agata.Porazinska@wolnepodreczniki.pl

Linki: http://www.wolnepodreczniki.pl

http://wiki.wolnepodreczniki.pl/fizyka

http://wiki.wolnepodreczniki.pl/geografia

http://www.nowoczesnapolska.org.pl/nasze-projekty/

http://wiki.wolnepodreczniki.pl/Wolne_Podręczniki:O_projekcie

Koordynatorzy projektów: Agata Porazińska Kuba Wagner


Wrzesień 2008

Witamy serdecznie po wakacjach. Wiele się zdarzyło przez ten czas: grupa matematyczna powoli kończy pisać pierwszy podręcznik do gimnazjum i zaczynamy składać pierwsze rozdziały. Ekipa Wolnych Lektur nie tylko regularnie poszerza zasoby biblioteki, ale też zaczyna śmiało myśleć o zupełnie nowych wyzwaniach. Zamierzamy też mocno angażować się nie tylko w rozwijanie Wolnych Podręczników, ale w ogóle promowanie Otwartych Materiałów Edukacyjnych w Polsce. Jarosław Lipszyc

Zatrudnimy koordynatorów grup Wolnych Podręczników

Fundacja zamierza w najbliższym czasie zatrudnić dwie osoby do regularnego koordynowania prac kolejnych grup podręcznikowych. Szukamy osób pełnych inicjatywy i pomysłów na tworzenie nowoczesnych podręczników na poziomie gimnazjum lub liceum. Chcemy zacząć od wybranych przedmiotów ścisłych lub przyrodniczych. Praca jest w niepełnym wymiarze czasu, w siedzibie Fundacji w Warszawie.

Wymagamy doświadczenia pedagogicznego i w tworzeniu materiałów edukacyjnych, biegłości w posługiwaniu się internetem i komputerem, umiejętności pracy w grupie i rozwiązywania konfliktów. Chętnych do podjęcia tego wyzwania prosimy o nadsyłanie CV na adres jaroslaw.lipszyc@wolnepodreczniki.pl z tytułem “KOORDYNATOR”.

Obiecujemy możliwość nabycia nowych umiejętności, ale przede wszystkim mnóstwo ciężkiej, satysfakcjonującej pracy wymagającej niekonwencjonalnych pomysłów.

Nowa wersja Wolnych Lektur i szkolenie dla polonistów

Przez całe wakacje Marek Stępniowski i cały zespół WL intensywnie pracował nad stworzeniem nowej wersji szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury.

Nowa wersja serwisu zostanie odsłonięta podczas spotkanie, które odbędzie się w piątek 19.09.2008 o godz. 12.00 w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej, Al. Niepodległości 213 w Warszawie.

Prezentacji towarzyszyć będzie poprowadzone przez Małgorzatę Brudzyńską szkolenie przeznaczone dla polonistów, którzy chcą wykorzystywać możliwości biblioteki internetowej Wolne Lektury do pracy w klasie. Czas szkolenia to ok. 1,5 h.

Nauczycielki i nauczycieli chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu prosimy o zgłoszenia e-mailem na adres fundacja@nowoczesnapolska.org.pl. Liczba miejsc ograniczona. Wszyscy uczestnicy dostaną specjalny poradnik oraz zaświadczenie o odbyciu szkolenia z wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu języka polskiego.

Zmiana wyglądu stron Wiki - już niedługo!

W najbliższych dniach serwis Wiki Wolnych Podręczników mocno się zmieni. Zmiany mają na celu ułatwienie obsługi oraz ogólną poprawę wyglądu serwisu.

Jakie to będą konkretnie nowości? Przede wszystkim zmniejszy się liczba różnych linków, które dotąd rozpraszały uwagę użytkowników. Zmieni się też położenie kolumny z narzędziami: w starej wersji serwisu znajduje się ona po lewej stronie ekranu, w nowej przeniesie się na prawą. Mniej będzie także zakładek na górze strony — teraz zostaną tylko trzy. W nowym Wiki znacznie uprościliśmy system komunikacji między użytkownikami. Każda strona Wiki ma swoją stronę dyskusji, jednak trudno na bieżąco obserwować te, w których faktycznie odbywa się wymiana zdań. Dlatego powstała specjalna strona “Forum”, która wyświetla wszystkie ostatnie zmiany na stronach dyskusji. Nowe forum przejęło więc rolę starego — obecnie już nieczynnego — forum, a zarazem ułatwia śledzenie o czym się rozmawia na Wiki.

Przy okazji zmieniamy nieco terminologię. “Dyskusja” to teraz po prostu “Komentarze” (link na górze strony), tak jak na zwykłych forach internetowych. Mechanizm rejestracji konta również doczekał się znaczących zmian, związanych z zapowiadanymi uproszczeniem procedury licencjonowania.

Nowa odsłona naszego Wiki jest obecnie jest w stanie “beta”, to znaczy że można ją już testować. Gorąco do tego zachęcamy! Więcej o zmianach

Czytamy Słuchając - nagrywamy audiobooki lektur szkolnych

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Fundacji Anny Dymnej “Mimo wszystko” rozszerzymy szkolną bibliotekę internetową Wolne Lektury o... audiobooki. Celem projektu “Czytamy słuchając” jest stworzenie i udostępnienie nagrań tekstów lektur szkolnych zrealizowanych przez młodych aktorów (m. in. Agata Buzek, Roma Gąsiorowska, Eryk Lubos i inni związani ze Stowarzyszeniem Twórców Sztuk Wszelkich).

Książki udostępnione zostaną w formatach .wav, .mp3, .ogg oraz w formacie DAISY przystosowanym do potrzeb osób niewidomych. Wszystkie nagrania będą opublikowane na licencjach CC BY-SA i GFDL.

Projekt realizowany będzie we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Sztuk Wszelkich im. S. I. Witkiewicza i Fundacją “Klucz”. Wsparcie merytoryczne zapewnia Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Logo projektu przygotowuje agencja PZL. Patronat prawny sprawuje kancelaria prawna Grynhoff Woźny Maliński.

Do końca roku chcemy udostępnić 147 wierszy, poematów, nowel i dramatów. Naszym celem jest stworzenie pełnej kolekcji audiobooków lektur szkolnych, w miarę dostępnego finansowania.

Firma Infovide-Matrix szkoli pracowników Fundacji

Dzięki życzliwości firmy Infovide-Matrix troje pracowników fundacji weźmie bezpłatnie udział w prowadzonych przez tą firmę szkoleniach. W zeszłym tygodniu uczestniczyli oni w szkoleniu "Podstawy zarządzania projektami" prowadzonym przez Mariusza Mazura. W kolejnych wezmą udział w zaawansowanych szkoleniach z zarządzania. Celem tych szkoleń jest podniesienie jakości organizacji pracy w Fundacji i jej projektach. Firmie Infovide-Matrix, w szczególności Justynie Forystek i Darii Grzegorskiej, ogromnie dziękujemy!

Raport “Wolontariatu dla wiedzy”

Z przyjemnością informujemy, że opublikowany został raport z realizacji projektu “Wolontariat dla wiedzy”. Autorem merytorycznego podsumowania przedsięwzięcia pt. “Wypełniając lukę uczestnictwa” jest Mirosław Filiciak.

Zachęcamy do lektury: Wolontariat dla wiedzy - raport.

Pozdrawiamy!

Czerwiec 2008

Witamy serdecznie!

Oto najnowsze informacje dotyczące projektu Wolne Podręczniki:

Spotkanie autorek/ów podręczników do matematyki 21-22 czerwca 2008

Spotykamy się, by rozdzielić pracę na czas wakacji. Musimy zamknąć podręcznik matematyki do I klasy gimnazjum i przygotować prace nad podręcznikiem do liceum. Serdecznie zapraszam Autorki dotychczasowe i Autorki/Autorów przyszłe/przyszłych!

Miejsce: Fundacja Nowoczesna Polska, ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, 00-514 Warszawa, tel. (022)6213017

Termin: sobota, 21.06.2008, godz.11.00-20.00; niedziela 22.06.2008, godz. 10.00-15.00

Kontakt: Tomek Gliszczyński tomgli@poczta.onet.pl

Serdecznie zapraszamy!

Wolne podręczniki na pikniku naukowym Polskiego Radia 14 czerwca 2008

14 czerwca będzie piknik naukowy Polskiego Radia. Na całym obszarze od Rynku Nowego Miasta do Wisłostrady będzie ponad sto miejsc, w których prezentowane będą różne ciekawe rzeczy związane z nauką. My będziemy w namiocie Żoliborskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Skrzyknęliśmy się na godzinę 13.00. Serdecznie zapraszamy.

14 czerwca - spotkanie zespołu podręcznika do muzyki

Zespół podręcznika do muzyki Wolnych Podręczników zaprasza na spotkanie 14 czerwca o godzinie 12 w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125. Główne cele spotkania to podsumowanie dotychczasowych działań oraz praca nad szczegółami programu nauczania (zapoznaj się z założeniami przedsięwzięcia).

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w prace nad podręcznikiem. Osobom obecnym po raz pierwszy zapewnimy pomoc w zorientowaniu się w technicznych i prawnych aspektach pracy.

Prace nad podręcznikiem do muzyki

17 maja 2008 odbyło się pierwsze spotkanie osób chętnych do pracy nad wolnym podręcznikiem do muzyki (zobacz nasze wiki). Spotkanie miało częściowo charakter szkoleniowy. Wprowadziliśmy uczestników w zagadnienia związane z prawem autorskim i przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu obsługi platformy wiki.

Spotkanie zakończyła dyskusja merytoryczna na temat założeń i celów początkowych, jakie stawia sobie zespół przed przystąpieniem do tworzenia wolnego podręcznika do muzyki.

Gościem specjalnym spotkania była Dorota Szwarcman, która opisała rzecz dokładnie i wnikliwie na swoim blogu.

„Wolne Lektury” na II Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy

16 maja 2008 roku „Wolne Lektury” zostały zaprezentowane na II Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy, która miała miejsce w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W konferencji uczestniczyło ponad 280 osób - nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i pedagogicznych z całej Polski.

Claudia Snochowska-Gonzalez (koordynatorka „Wolnych Lektur”) oraz Aleksandra Sekuła (redaktorka) zaprezentowały możliwości korzystania z tekstów w naszej bibliotece internetowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. kwestie możliwości udostępnienia opracowanych przez nas tekstów dla niewidomych i niedowidzących oraz sposób koordynacji prac na wiki.

Zapis spotkania na Libre Graphic Meeting 2008

W sobotę 10 maja przeprowadziliśmy sesję burzy mózgów podczas międzynarodowej konferencji Libre Graphics Meeting 2008 we Wrocławiu. Prezentacja jest do pobrania jako plik OpenOffice lub PDF. Przebieg sesji był rejestrowany, więc osoby mające wolne 45 minut mogą odsłuchać pełnego nagrania audio (45 MB, .wma, Rapidshare).

Błąd w poprzednim biuletynie

Do tekstu poprzedniego biuletynu wkradł się błąd. Napisaliśmy omyłkowo, że "w nowej umowie Twórca potwierdza jedynie udzielenie wolnych licencji GNU Free Documentation License i Creative Commons Uznanie Autorstwa-Użycie Niekomercyjne". Chodziło oczywiście o licencję Creative Commons Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach. Szczegóły dotyczące nowego systemu rejestracji będą dostępne wkrótce.

Pozdrawiamy!

Maj 2008

Rusza podręcznik do muzyki

Zespół Wolnych Podręczników rozpoczął pracę nad programem nauczania i zestawem podręczników do muzyki. Do zespołu należą obecnie Antoni Beksiak, Michał Górczyński, Dagna Sadkowska i Ewa Szczecińska. Najbliższe plany obejmują m. in. opiniowanie programu nauczania muzyki w szkołach ogólnokształcących, nad którym pracuje aktualnie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem podręcznika jest Stowarzyszenie Turning Sounds, organizator zdarzeń artystyczno-edukacyjnych pod hasłami “Turning Sounds’ I “Gębofon”, działające m.in. na rzecz przełamywania uprzedzeń między środowiskami muzyki poszukującej, pozyskiwania dla niej nowej publiczności i zwalczania monopoli repertuarowych w środkach masowego przekazu.

Zapraszamy na spotkanie i szkolenie zespołu podręcznika do muzyki, które odbędzie się 17 maja (sobota) o godz. 12.00 w siedzibie Fundacji. W programie m. in nauka obsługi wiki i szkolenie z praw autorskich. Dołącz do nas!

IATEFL Polska oficjalnym partnerem Wolnych Podręczników

Z przyjemnością informujemy, że podręcznik do języka angielskiego jest realizowany w partnerskiej współpracy z IATEFL Polska - stowarzyszeniem nauczycieli języka angielskiego.

Zapraszamy na spotkanie grupy pracującej nad podręcznikiem do angielskiego. Spotkanie odbędzie się 11 maja w godzinach 9-18 w siedzibie Fundacji (ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125 w Warszawie).

Podczas spotkania omówimy plany budowy podręcznika, zasady publikacji na wiki materiałów dodatkowych (nie podlegających akceptacji MEN) i postaramy się podjąć pierwsze decyzje merytoryczne dotyczące rozkładu materiału. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o potwierdzenie emailem na adres fundacja@nowoczesnapolska.org.pl. Ilość miejsc ograniczona!

Wolne Podręczniki na Libre Graphics Meeting 2008

Od 8 do 11 maja we Wrocławiu odbywać się będzie Libre Graphics Meeting 2008, pierwsza w Polsce konferencja informatyczna światowego formatu. LGM 2008 poświęcone jest wolnemu oprogramowaniu do grafiki komputerowej, takiemu jak GIMP, Inkscape, Scribus czy Blender. Chcemy wykorzystać tą okazję do zapytania najlepszych specjalistów na świecie, w jaki sposób skutecznie i efektywnie tworzyć grafikę, skład komputerowy i druk podręczników. Dlatego Wolne Podręczniki w ramach konferencji organizują dwugodzinną burzę mózgów poświęconą narzędziom, procesom i metodom tworzenia podręczników w otwartym środowisku, przy użyciu wolnych narzędzi i z wykorzystaniem otwartych standardów. Zapraszamy do udziału w tej sesji - rozpocznie się ona w sobotę 10 maja o godz. 10.30 (udział jest bezpłatny, ale należy się zarejestrować).

Pomóż nam opracować scenariusz sesji: wpisz swoje koncepcje, pytania i pomysły na wiki konferencji LGM.

Nowy system rejestracji do wiki Wolnych Podręczników

Niedługo na wiki Wolnych Podręczników zacznie działać nowy system rejestracji i nowe zasady licencjonowania materiałów tworzonych w ramach projektu. Do tej pory stosowaliśmy skomplikowaną prawnie i technicznie procedurę przekazywania praw autorskich Fundacji Nowoczesna Polska, ze zobowiązaniem do udostępniania na wolnych licencjach. Procedura ta podyktowana była przede wszystkim obawą o problemy związane z niekompatybilnością różnych wolnych licencji.

Free Software Foundation i Creative Commons ogłosiły niedawno, że przyszłe wersje licencji Creative Commons Attribution SharedAlike i GNU Free Documentation License mają być wzajemnie kompatybilne. Dzięki temu możliwe były uproszczenie systemu rejestracji w projekcie Wolne Podręczniki. Liczba pól koniecznych do rejestracji została zredukowana do czterech, a interfejs uproszczony. Dodatkowo zmieniła się również treść pisemnej umowy z Fundacją Nowoczesna Polska. W nowej umowie Twórca potwierdza jedynie udzielenie wolnych licencji GNU Free Documentation License i Creative Commons Uznanie Autorstwa-Użycie Niekomercyjne na swój wkład w projekt dla wszystkich zainteresowanych.

Zmiana nie ma wpływu na warunki korzystania z materiałów dostępnych na stronach Wolnych Podręczników - tak jak dotychczas są one dostępne na warunkach licencji GNU FDL bądź CC BY-SA, do wyboru przez użytkownika.

Projekt "lepsze Wiki dla użytkowników"

Stwierdziliśmy, że projekt Wolne Podręczniki może mieć prostszą formę i być bardziej przyjazny dla użytkowników. Jesteśmy w trakcie przebudowywania wiki Wolnych Podręczników. Główne zmiany w serwisie to:

 • Zmiana wyglądu (skórki) Wiki
 • Zmiana sposobu śledzenia dyskusji

a) przebudowana zostanie główna strona forum b) zmianie ulegną strony komentarzy

Pozdrawiamy!